logo_header

וובינר "מבט של 360 על סוכרת סוג 2"

 

בתאריך 21/12/2021 התקיים וובינר בנושא "מבט של 360° על סוכרת סוג 2". את הוובינר הנחו ד"ר מיכאל ווינפאס, רופא סוכרת במכון מכבי השלום ת"א ומומחה ברפואת משפחה, עם עינת מזור-בקר, דיאטנית קלינית במרכז DMC לטיפול בסוכרת. במהלך הוובינר הם עסקו בדרכים השונות למדידת רמות הסוכר והשוני ביניהן, כיצד מזונות שונים משפיעים על רמות הסוכר שלנו וכיצד ניתן להיעזר במערכת פריסטייל ליברה ובפונקציות השונות שלה לאיזון הסוכרת. בוובינר התארח גם ברוך מזור, סוכרתי סוג 2, שהציג את סיפורו האישי על הדרך בה הצליח לעשות מהפך בניהול הסוכרת שלו וגם נתן לנו מספר טיפים על שימוש במערכת פריסטייל ליברה, בתור משתמש ותיק במערכת.

לכל מי שפספס ורוצה לצפות בוובינר – הכנו לכם סיכום של עיקרי הדברים והנושאים החמים שבהם עסקו בהרצאות ואתם אף מוזמנים לצפות בהקלטה המלאה של הוובינר המצורפת בעמוד.

ד"ר מיכאל ווינפאס:

סוכרת הינה מחלה הקשורה בכלי דם (קטנים וגדולים), המתחברים לכל האיברים בגוף ולכן השפעתה רחבה. לכן, כדי למנוע את הסיבוכים האפשריים בהם, ניתן פשוט לפעול לאיזון מדד ה- A1C בגוף (המוגלובין מסוכרר). מדד זה משקף את רמת הסוכר הממוצעת שהייתה בדם בשלושת החודשים האחרונים והוא מהווה לרופאים כלי חשוב במעקב אחר הסוכרת אצל מטופלים, שכן הוא אפקטיבי יותר מאשר לבחון רק רמת סוכר נוכחית, המשקפת מצב קיים ברגע נתון. למשל, רמת A1C של 7% מתייחסת לרמת סוכר ממוצעת בשלושת חודשים האחרונים של 150 מ"ג/ד"ל בערך, כך שמדד A1C תקין נחשב עד- 6.5%.

יחד עם זאת, מדד זה אינו מספיק, שכן הוא משקף רק את הנתון החציוני של רמות הסוכר של המטופל. כלומר, ממוצע ה- A1C יכול להיות בטווח התקין, אבל בפועל המטופל יכול לשהות זמן רב ברמות סוכר גבוהות ונמוכות יחדיו - מצב העלול לגרום להשערה שהוא מאוזן יחסית. בנוסף, מאחר ומדד זה מסתמך על רמת הסכרור שעבר ההמוגלובין – אם למטופל ישנה בעיה כלשהי בהמוגלובין עצמו, למשל אנמיה של חוסר ברזל (בה כדורית הדם האדומה חיה זמן רב יותר וכתוצאה מכך יש לה יותר זמן לעבור סכרור) – זה צפוי להעלות את ערך ה- A1C באופן אוטומטי (והפוך עבור אנשים הנוטלים ברזל). זו רק דוגמא אחת לדברים העשויים להשפיע על מדד זה, אך ישנם גורמים נוספים כמו תוספי תזונה, אי ספיקת כליות או תרופות מסוימות – ולכן ככל שמדד זה חשוב, במקרים מסוימים יש להסתכל עליו בערבון מוגבל.

ניתן לדייק את האבחנה לגבי מצב הסוכרת באמצעות מדידות עקביות של רמות הסוכר ובכך להבין מהי רמת הוריאביליות (השונות) ברמות הסוכר לאורך זמן. מטופל שאצלו השונות גדולה יותר – כך גדל הסיכוי שלו לשהות זמן רב יותר בהיפוגליקמיה (מצב שבו רמת הסוכר בדם נמוכה באופן חריג מהרמה התקינה) ולגרום לסיבוכים אפשריים כדוגמת קרישיות יתר, דלקתיות, הפרעות קצב, דמנציה ועוד.

מטופלים רבים משתמשים בגלוקומטר (מד סוכר) ביתי ודוקרים את עצמם באצבע על מנת לבצע רישום של רמות הסוכר מספר פעמים ביום. אך עם זאת, גם לשימוש בגלוקומטר יש חסרונות רבים:

 • חוסר בדיסקרטיות
 • צורך בדקירה
 • התעסקות רבה מידי
 • דורש לצאת עם ציוד
 • היענות ירודה וניטור לא כראוי
החיסרון הבולט הוא שלא מבוצעות מספיק בדיקות ביום על מנת לדעת את רמות הסוכר לאורך היממה, ולכן אין לרופא המטפל מספיק מידע לפענוח נכון ומדויק של מצב הסוכרת. הפתרון לכך, הוא ניטור רמות הסוכר באמצעות מד סוכר רציף, באמצעותו ניתן לערוך בדיקות ללא הגבלה, לראות את הערך המיידי של רמת הסוכר ואף לראות מגמה עתידית שמסייעת במניעת הגעה לערכים חריגים.

בין מדי הסוכר הרציפים, בולט ניטור רמות הסוכר באמצעות טכנולוגיות ה- Flash המתקדמת, הקיימת במערכת פריסטייל ליברה ומספקת יתרונות רבים:

 • סריקה מהירה ודיסקרטית (גם באמצעות המכשיר הנייד!)
 • חיישן קטן הניתן לשימוש עד 14 ימים ברציפות
 • לא דורש דקירות
 • לא דורש כיולים
 • עמיד למים
 • שומר נתונים 8 שעות לאחר הסריקה (לכן רצוי לפחות 3 מדידות יומיות לכיסוי 24 שעות)

חשוב להבין שטכנולוגיה זו מודדת את רמות הסוכר מהנוזל הבין תאי ולא מהדם, ולכן ישנו עיכוב של כ- 5-10 דקות בין המדידה בחיישן למדידה בגלוקומטר שמצביעה על רמת הסוכר הנוכחית בדם. עם זאת, מדובר בפער זניח שאינו משפיע על כל החלטה טיפולית.

לאחר ביצוע הסריקה יוצגו בצורה גרפית ערכי רמות הסוכר העכשוויים ואלו שנמדדו ב- 8 השעות האחרונות, כך שלעומת הגלוקומטר, מי שנעזר במערכת לניטור סוכר רציף – יכול לראות גם מה היו רמות הסוכר שלו בין טווח השעות הללו ואפילו בזמן השינה בלילה. המערכת מציגה מגמה חזויה להמשך מבחינת רמות הסוכר וקצב השינוי העתידי הצפוי.

במהלך 2021 הושקה מערכת פריסטייל ליברה 2, המציעה פונקציה לקבלת התראות אופציונליות בזמן אמת (באמצעות טכנולוגיית Bluetooth), כדוגמת רמת סוכר נמוכה או גבוהה, הניתנות להתאמה אישית. התראות רמות סוכר אופציונליות מאפשרות לכם להיות מודעים לשינויים לא רצויים ברמות הסוכר, לנקוט פעולה מידית - ולהקל על ניהול הסוכרת. לכן, מטופלים המשתמשים במערכת לניטור סוכר רציף יכולים לקבל החלטות טיפוליות טובות יותר יחד עם הרופא המטפל, ובכך מאזנים את עצמם בצורה טובה יותר רק מעצם השימוש במערכת, המעלה את המודעות לרמות הסוכר העכשוויות. המערכת מאפשרת תגובה מתאימה, גם ביחס למזונות שונים, אשר ניתן לראות את השפעתם בזמן אמת על רמות הסוכר ולהבין האם טובים לנו או לא.

בנוסף, קיימת אפשרות לצפות בדו"חות שונים המציגים באופן פשוט למדיי את מדדי רמות הסוכר לאורך הזמן ועוזרים לנו לדעת היכן ניתן להשתפר, בכדי לקבוע תוכנית טיפול מתאימה. עוד דו"ח חשוב הנקרא Time in Range מציג כמה אחוז מהזמן המטופל שהה ביעד המטרה שבו ערכי רמות הסוכר נחשבות למאוזנות, ובכך מאפשר להבין האם היו חריגות מערכים אלה ולדעת עד כמה המטופל יציב מבחינת הסוכרת.

הסביבה הדיגיטלית של מערכת פריסטייל ליברה מאפשרת שימוש במספר אפליקציות המסייעות לשימוש בה ובנתונים שלה בצורה קלה ופשוטה:

אפליקציית FreeStyle LibreLink מאפשרת לנטר את רמות הסוכר באמצעות סריקה בטלפון נייד חכם ומציגה את נתוני רמות הסוכר העדכניים. האפליקציה מציגה גם חיצי מגמה המציינים את השינוי ברמות הסוכר ומאפשרת לצפות בהיסטוריית רמות הסוכר. בעזרתה ניתן גם לראות דו"חות רמות הסוכר ולהוסיף הערות כדי לעקוב ולהתאים את צריכת המזון, שימוש בתרופות ופעילות גופנית – ובכך לקבל החלטות מושכלות יותר שיסייעו לאיזון הסוכרת.

אפליקציית LibreLinkUp שמאפשרת למשפחה, חברים ולמטפלים אחרים לקבל את נתוני רמות הסוכר מאנשים המשתמשים באפליקציית FreeStyle LibreLink וסורקים באמצעותה את חיישן הפריסטייל ליברה שלהם.

LibreView - תוכנה מבוססת ענן לניהול נתוני הסוכרת, המאפשרת לצפות ברמות הסוכר ולשתף את המידע מרחוק עם הצוות הרפואי המטפל. כך ניתן להגיע לתור מול הרופא, כשכל המידע על היסטוריית רמות הסוכר שלכם כבר קיים מולו בצורה מקיפה ומסודרת.

ומה מבחינת זכאות לסבסוד עבור מערכת פריסטייל ליברה מצד קופות החולים? ב- 19 בינואר 2022 מערכת פריסטייל ליברה נוספה לסל הבריאות 2022 עבור מטופלים עם סוכרת סוג 2 המזריקים אינסולין מספר פעמים ביום או משתמשים במשאבת אינסולין (בנוסף לסוכרתיים סוג 1)! מדובר במהפכה ברמת הטיפול שתאפשר לסוכרתיים רבים להנות מטכנולוגיה זו, בשל החשיבות העליונה שיש לשימוש בה והשפעתה על איזון הסוכרת, דרך קופות החולים.

עינת מזור-בקר:

את תפקידי כדיאטנית קלינית אני יכולה לחלק ל-2: לפני שמערכת הפריסטייל ליברה ואחריה. שיטת הטיפול שלי השתנתה לאין ערוך בזכות המערכת, כך שכיום אני יכולה לסייע למטרת איזון הסוכרת בקלות ובדיוק טוב יותר, המותאם באופן אישי לכל מטופל. במקביל אף התפרסם מחקר של מכון ויצמן לפיו כל אדם מגיב אחרת למזונות שונים, בהתאם לחיידקי המעיים השונים – משמע, שלא תמיד יהיה ניתן לחזות תגובה של אדם למזון מסוים מבחינת השינוי בערכי רמות הסוכר שלו ולכן יש צורך בהתאמה אישית של התפריט. לכן, כבר לא נהוג להסתכל על אינדקס גליקמי כללי של מזונות, אלא להסתכל על אינדקס גליקמי אישי לכל מטופל.

אז איך מתבצע כל הקסם הזה של התאמת תזונה וטיפול באופן אישי? ואיך בכלל מגלים מה האינדקס הגליקמי האישי? ניעזר בתיאור מקרה של נילי, מטופלת שלי:

כשנילי התחילה את הטיפול אצלי היא הייתה בת 59, כשברקע יש לה סוכרת סוג 2, עודף משקל ושומנים בדם. בדומה לשאר המטופלים שלי, גם את נילי הנחתי להשתמש ב-"הולטר סוכר". מדובר בבדיקה פשוטה, שניתן לבצע בבית במשך תקופה של עד שבועיים (המבוססת על חיישן פריסטייל ליברה) ובמהלכה ניתן לראות כיצד ההרגלים היומיומיים שלכם יכולים להשפיע על רמות הסוכר.

 
במשך תקופה זו נילי ניטרה את רמות הסוכר שלה וכתבה בכל עת מה אכלה, וכשהסתכלנו על הגרף היומי שלה – ניתן היה לראות מספר מזונות שגרמו לרמות הסוכר שלה לעלות (לחמנייה, מרק בצל ועוד). אם בודקים לעומק את הגרפים, ניתן להכין רשימה מסודרת של מזונות שמומלצים לאכילה מבחינת השפעתם על רמות הסוכר ומאכלים שמומלץ להימנע מהם.

בהרצאה הצגתי גרפים שונים של מערכת פריסטייל ליברה שהוצגו בהקשר למיתוסים שונים שעדיין רווחים בקרב הציבור שכנראה תופתעו לגלות:

 • ממתיקים מלאכותיים/משקאות דיאטטיים – בחלק גדול מהמקרים עדיין גורמים לעלייה ברמות הסוכר ואף ישנם מספר מחקרים שהראו שצריכה גבוהה של ממתיקים קשורה כנראה בקשר חיובי להתפתחות סוכרת סוג 2.
 • לחם מקמח מלא (מסוגים שונים) – לא בהכרח טוב לכל הסוכרתיים וצריך לבחון את השפעתו על רמות הסוכר. בהרבה מקרים לחם זה עלול להעלות את רמות הסוכר.
 • בטטה – אמנם היא תמיד נחשבה ל"עדיפה" על פני תפו"א, אך גם במקרה זה, הבטטה עדיין יכולה לגרום לעלייה ברמות הסוכר אצל חלק גדול מהאנשים, כתלות בכמות שנאכלה ובשילובים.
 • פירות – האם מעלים את רמות הסוכר בדם? פירות הם מזון שלם, טבעי ולא מעובד, עשיר בסיבים, ויטמינים, מינרלים ופיטוכימיקלים רבים נוספים. בהתבוננות על העדויות המחקריות נראה כי אין הוכחות לנזק בצריכת פירות שלמים, ואף להיפך, צריכה שלהם כחלק מתפריט מאוזן קשורה לסיכון נמוך יותר לסוכרת סוג 2 ובעלת פוטנציאל מיטבי למניעת סיבוכים ותחלואה בקרב חולי סוכרת סוג 2. ההמלצה עבור סוכרתיים בהקשר של אכילת פירות נוגעת לכמות הפרי הנאכלת באותה ארוחה על מנת שלא ליצור עומס פחממתי גדול שהוא זה שישפיע על רמות הסוכר.

בכל מקרה, נדגיש כי למרות הפרכת מיתוסים אלו – עדיין מומלץ ורצוי עבור כל סוכרתי להיעזר בחיישן לניטור סוכר רציף ולבחון את התגובה האישית שלו כלפי אותם מאכלים וכך להסיק האם משפיעים על רמות הסוכר שלו או לא.

שיטה נוספת המסייעת בקביעת תפריט תזונה מתאים היא זיהוי מגמות קבועות ברמות הסוכר. למשל אצל נילי המטופלת ניכר כי כל בוקר רמות הסוכר שלה עלו משמעותית, וכשמנסים להבין למה – מגלים שהיא אוכלת 4 פרוסות לחם קל כל בוקר, ואלו היוו את הגורם העיקרי לעלייה. במקרים כאלו, ניתן לנקוט במספר פעולות שימנעו את מצב זה:
 • שינוי סוג הלחם / הפחמימה
 • הוספת פעילות גופנית לפני האוכל
 • הפחתת כמות הפחמימות / הימנעות מפחמימות

ובחזרה לנילי המטופלת, לאחר זיהוי המגמה ושינוי תפריט התזונה לפי ההמלצות האישיות ובזכות מערכת פריסטייל ליברה והליווי הרב-מקצועי – הגרף והמדדים שלה השתפרו משמעותית והובילו לאיזון הסוכרת שלה. להלן הממצאים:

לסיכום, מערכת פריסטייל ליברה משמשת כמעין "מראה" למשתמשים בה, שכן היא מציגה להם את השינוי ברמות הסוכר לפי מה שאכלו ומעניקה להם את הכוח לשלוט בעצמם על רמות הסוכר ולבצע התאמות בזמן אמת לפי המדדים – ולבסוף גם לאזן את הסוכרת בצורה הטובה ביותר.

ברוך מזור:

אני בן 70 וסוכרתי כבר 20 שנה. את הסוכרת כנראה קיבלתי ב-"ירושה" מהמשפחה, אבל גם הזנחתי את היחס והחשיבות לסוג וכמות המזון שאני אוכל ועליתי במשקל בהתאם. עובדה זו תרמה להופעת הסוכרת אצלי והבנתי שאני צריך לעשות שינוי כלשהו כדי שהמצב הבריאותי שלי לא יחמיר. לאורך התהליך הכנתי לעצמי "ערכה" המורכבת מ- 3 דברים המסייעים לי להתמודד עם הסוכרת ולאזן אותה:

 • רופאה מנחה, שהינה חלק מטיפול רפואי מקיף.
 • דיאטנית שמסונכרנת עם הרופאה ומסייעת לי לשמור על תזונה שמתאימה לי ועל אורח חיים נכון.
 • ניטור סוכר באופן קבוע באמצעות מערכת פריסטייל ליברה שעוזרת לי להיות "הרופא של עצמי".
מערכת פריסטייל ליברה מאפשרת לי לדעת מה מצבי בכל רגע נתון מבחינת רמות הסוכר ובכך לבצע את ההתאמות השונות באופן אישי ובזמן אמת. כך, למדתי שאכילת דגים עושה לי טוב, יותר מכל מזון אחר בתפריט ולכן החלפתי ארוחות שהשפיעו לי על רמות הסוכר – בדגים. בנוסף, התחלתי לבצע פעילות ספורטיבית וממש ראיתי את התוצאות. גם הגרפים שנראו בהתחלה כמבהילים – למדתי לקרוא אותם ולהבין מהם בצורה פשוטה מה מצב הסוכרת שלי. אני מסתכל תמיד על כמה זמן הייתי בטווח הערכים התקין וכמה מתוכו הייתי בחריגות - וזה נתון חשוב מאוד הממחיש את איזון הסוכרת ומאפשר לי ללמוד ולתקן בהסתמך על כך. ללא המערכת, הייתי נמצא בחוסר ידיעה והיה לי קשה לדעת כיצד להתנהג ואיך לאזן את רמות הסוכר.

מערכת פריסטייל ליברה גם מפשטת את הטיפול הרפואי ומאפשרת לי להיות במעקב שוטף ולקבל בהתאם לכך משובים מהרופאה ומהדיאטנית שלי על כך. שכן היא מאפשרת הצגת הנתונים באופן ישיר ובכך מעניקה לרופאה לעשות הערכת מצב טובה הרבה יותר בכל מה שקשור לסוכרת שלי. כך גם הדיאטנית שלי יודעת טוב יותר להתאים את התפריט בצורה נכונה ומדויקת יותר. ביצענו התאמה יחדיו ושינינו את ארוחת הבוקר והוספנו לה טונה – ומאז רמות הסוכר שלי גם לאחר ארוחת הבוקר הן מאוזנות יחסית ולא חורגות מטווח המטרה. גם רמת ה- A1C שלי השתפרה פלאים וירדה מתחת ל-7 אחוז (לעומת 8 וחצי אחוז ויותר לפני השימוש במערכת).

לסיכום, מערכת פריסטייל ליברה בשבילי היא כמו רופא צמוד, כזו שמאפשרת לי לדעת בכל רגע נתון מה איתי, כזו שמעירה לי כשיש משהו שלא בסדר ברמות הסוכר וכזו שנותנת לי משובים על המזון שאני אוכל ומלמדת אותי אם זה טוב או רע בשבילי. היא שיפרה לי משמעותית את החיים והבריאות שלי ושומרת עליי מאוזן עד כמה שאפשר.

מענה לשאלות המשתתפים בוובינר:

שאלה: איפה קונים את מערכת פריסטייל ליברה?

תשובה: מערכת פריסטייל 2 זמינה כעת בקופת חולים מכבי, מאוחדת, משרד הביטחון (אגף השיקום) ובצה"ל ומסובסדת לפי התוויות שנקבעו. בקופת חולים כללית ולאומית זמינה מערכת פריסטייל ליברה (הדור הראשון) בלבד, נכון לינואר 2022.

כמו כן, מערכת פריסטייל ליברה 2 זמינה לרכישה פרטית באתר של גפן מדיקל ובחנות FreeStyle Libre Experience Center בסי אנד סאן בתל אביב.

את שירות "הולטר סוכר" ניתן לרכוש באופן פרטי באתר מרפאת DMC או בטלפון 8028*.

שאלה: מי זכאי לסבסוד מערכת פריסטייל ליברה?

תשובה: ב- 19 בינואר 2022 מערכת פריסטייל ליברה נוספה לסל הבריאות 2022 עבור מטופלים עם סוכרת סוג 2 המזריקים אינסולין מספר פעמים ביום או משתמשים במשאבת אינסולין (בנוסף לסוכרתיים סוג 1).

שאלה: האם מערכת פריסטייל ליברה 2 פותרת מביצוע בדיקת רמת סוכר בדם באמצעות דקירת אצבע?

תשובה: כן, אך חשוב לזכור שבדיקת רמת סוכר בדם באמצעות דקירת אצבע נדרשת רק במקרים בהם קריאות רמות הסוכר אינן תואמות לתסמינים או לציפיות.

שאלה: אין זמינות ממש של אחיות סוכרת בקופה. האם זה משהו שקיים במרפאת DMC ?

תשובה: בהחלט, יש 2 אחיות סוכרת נפלאות שתמיד שמחות לעזור. מוזמנים תמיד! (כמובן בתיאום מראש מול המרפאה).

שאלה: האם קיימת מערכת פריסטייל ליברה שטובה גם לטרום סוכרתיים?

תשובה: מערכת פריסטייל ליברה מתאימה לכל אדם באשר הוא, שמעוניין להיות במעקב רציף אחר רמות הסוכר שלו – סוכרתיים ולא סוכרתיים כאחד.

 

 

מאמרים נוספים

Omnipod®/Omnipod DASH®" data-image="https://www.geffenmedical.co.il/uploads/image/article/b59df03caaa2117635bae44e450e85ff.jpg" data-description="

מוזמנים לצפות בוובינר שהתקיים ב- 26/5 , ולקבל את כל הטיפים איך להתנהל נכון עם משאבת אינסולין

">

ניהול סוכרת עם מערכת Omnipod®/Omnipod DASH®

מוזמנים לצפות בוובינר שהתקיים ב- 26/5 , ולקבל את כל הטיפים איך להתנהל נכון עם משאבת אינסולין

להמשך קריאה
שאלות ותשובות מובינר ב- 0202.50.13 בנושא פתרונות דיגיטלים לניהול הסוכרת

">

פתרונות דיגיטליים לניהול הסוכרת

שאלות ותשובות מובינר ב- 0202.50.13 בנושא פתרונות דיגיטלים לניהול הסוכרת

להמשך קריאה
וובינר שעסק בחידושים האחרונים בטכנולוגיית אומניפוד במהלך הוובינר הוצגה המערכת החדשה והמהפכנית לניהול אינסולין,Omnipod DASH®

">

חדשנות בטכנולוגיית אומניפוד בטיפול בסוכרת

וובינר שעסק בחידושים האחרונים בטכנולוגיית אומניפוד במהלך הוובינר הוצגה המערכת החדשה והמהפכנית לניהול אינסולין,Omnipod DASH®

להמשך קריאה