logo_header

הבשורה שחיכינו לה? בדיקות קורונה מהירות בישראל  

 

בזמן שבעולם נגיף הקורונה עדיין משתולל, כאן בישראל חזרנו לשגרה בזכות נתוני ההתחסנות הגבוהים בקרב האוכלוסייה.

מסעדות, אירועים ומופעי תרבות וספורט שהיו סגורים בתקופת הקורונה – כיום כבר פועלים במלוא המרץ תחת הנחיות התו הירוק. עם זאת, מספר המתחסנים הכולל מתוך אוכלוסיית המדינה עומד על קצת יותר מ- 50%. זאת אומרת שכמעט מחצית מהאוכלוסייה בישראל עדיין לא התחסנו, כשנתון זה כולל בתוכו כמעט 850 אלף מחלימים מקורונה (למרות שחלק קטן מהם כבר קיבלו חיסון), מעל 2.5 מיליון ילדים מתחת לגיל 16 שעבורם החיסון עוד לא מאושר בישראל, אך גם מאות אלפי מבוגרים שאינם התחסנו מסיבות שונות.

עד כה, היו קיימות שתי אפשרויות עבור אנשים שאינם מחוסנים:

1.לא להיכנס לאותם אירועים ומקומות ציבוריים, המגבילים כניסה למחוסנים בלבד תו ירוק.

2.לנסוע במיוחד כדי בצע בדיקת קורונה באחד ממתחמי הבדיקות בארץ, לחכות 24 שעות לתוצאות הבדיקה, ובמידה והתשובה יצאה שלילית – יוכל להציג את התוצאה ולהיכנס. אפשרות זו אינה ריאלית עבור רוב הציבור (למעט אנשים שחייבים זאת במקרים חשובים כמו טיסה לחו"ל וכדומה), שכן מדובר בהליך מסורבל שלא ניתן לבצע אותו באופן קבוע, בטח שלא כל כמה ימים.

חברות שונות בתחום הדיאגנוסטיקה עמלו על קיצור תהליך הבדיקה הארוך שקיים היום ופיתחו בדיקות קורונה מהירות המספקות תשובה תוך מס' דקות ספורות בלבד וברמת דיוק גבוהה יחסית (בדיקות אנטיגן). בזכות מהירותן ומהימנותן של בדיקות אלו – ניתן לסייע במניעת הפצת הנגיף ולהקל על אורח החיים שלנו. כמו כן, הבדיקה מעניקה הזדמנות לילדים ואנשים שאינם מחוסנים להיכנס לכל מקום שירצו בדרך הפשוטה והמהירה ביותר, ללא צורך בתעודת התחסנות. ובכך, היא מאפשרת לעסקים הנדרשים להיצמד להנחיות משרד הבריאות להמשיך לפעול ובמקביל להגדיל את הפוטנציאל להגדלת היקף הלקוחות.

אז מה בכל זאת ההבדלים הקיימים בין סוגי בדיקות הקורונה הקיימות?

ניגע בשלושת הסוגים העיקריים הזמינים כיום:

בדיקות מולקולריות (נקראות גם בדיקות PCR):

בדיקות אלו היו הראשונות שנכנסו לתוקף והן אלו שאומצו ברחבי העולם לזיהוי הנגיף. הבדיקה מאתרת חומר גנטי שמגיע אך ורק מנגיף הקורונה, הליך המתרחש במעבדה. התוצאות עשויות להיות מוכנות תוך שעות ספורות, אך לעיתים קרובות לוקחות יום-יומיים עד שמתקבלת תשובה רשמית.

מה לגבי דיוק? הבדיקות היום נבחנות על פי 2 קריטריונים עיקריים – רגישות; הסיכוי באחוזים שאם התוצאה שלילית, הנבדק אינו חולה בקורונה, וסגוליות (ספציפיות); הסיכוי באחוזים לכך שאם התוצאה חיובית, הנבדק אכן חולה בקורונה.

מוכר, כי רגישות הבדיקה המולקולרית עומדת על 95% [1]. כלומר 5% מהנבדקים שקיבלו תוצאה שלילית – היו חולים בנגיף. זאת, משום שקשה לאתר את הנגיף בימים הראשונים להידבקות בשל זמן הדגירה שנמשך מספר ימים ואף במהלך שלבי ההחלמה בהם העומס הנגיפי יורד. בנוסף, קיימת חשיבות לשיטת הדגימה, כך שאיסוף לא תקין באמצעות המטוש – עלול להוריד את אחוזי סף הרגישות עוד יותר. לעומת זאת, שיעור הסגוליות עומד על 99.8%, כלומר שברוב המוחלט של המקרים ברגע שהתקבלה תשובה חיובית – היא ככל הנראה וודאית.

בדיקות קורונה מהירות – אנטיגן:

הבדיקה מזהה אנטיגן של הנגיף, שהוא חומר שבנוכחותו מערכת החיסון של הגוף מגיבה ויוצרת חלבונים (נוגדנים), המרמזים על זיהום נגיפי עכשווי. כלומר, מטרת בדיקת האנטיגן מזהה נוכחות של חלבון הנקרא נוקלאוקפסיד - שהוא חלק מנגיף הקורונה ובכך מאפשרת לזהות אם הגוף נגוע בנגיף.

מה לגבי דיוק? כדי לענות על שאלה זו, נציג את הנתונים הקיימים היום עבור הבדיקה המהירה של חברת Abbott, מהמובילות בעולם בתחום הדיאגנוסטיקה, הנקראת Panbio™ COVID-19:

רגישות הבדיקה עומדת על 91.4% -ועשויה להגיע ל- 94.1% עבור נבדקים שיש להם עומס וירלי גבוה יותר (Ct values ≤ 33) ונחשבים עם פוטנציאל גבוה יותר להדביק אנשים אחרים, כלומר פחות מ- 9% מהנבדקים שקיבלו תוצאה שלילית – היו חולים בנגיף. סגוליות הבדיקה עומד על 99.8% וודאות עבור תשובה חיובית, בדומה לבדיקה המולקולרית.

הבדיקה מתבצעת באמצעות הכנסת מטוש לאף, באמצעותו אוספים דגימה מהנבדק. לאחר מכן, המטוש מועבר אל תמיסת חיץ, המעורבבת עם הדגימה וכ -15 דקות לאחר מכן תופיע התשובה. הטכנולוגיה שהבדיקה נשענת עליה נקראת Lateral Flow (זרימה רוחבית) והיא מסוגלת לזהות את האנטיגנים לקורונה ולאבחן אותם מהדגימה. בנוסף לתוצאות המהירות, בדיקות אנטיגן הן גם זולות יותר וקלות יותר לשימוש, בהשוואה לבדיקות אחרות שקיימות היום בשוק ולכן צפויות להיות נפוצות יותר עם הזמן ולשמש ככלי למניעת הפצת הנגיף ובכך יאפשר למדינות רבות לחזור לשגרה.

הבדיקה אושרה לשימוש באירופה והיתרון העיקרי שלה הוא ביכולת לספק תוצאה מהירה ומדויקת. הבדיקה אף אושרה ע"י משרד הבריאות בישראל ובעלת תוקף עדכני לכניסה לכל מקום הנדרש לפעול בהתאם להנחיות התו הירוק של משרד הבריאות, וביניהם: מכוני כושר וסטודיו, בריכות שחיה, מסעדות ובתי קפה, בתי מלון, אצטדיונים, מגרשים, אולמות ספורט ואירועי ספורט, תיאטראות, בתי קולנוע ואולמות תרבות, אירועי תרבות, תערוכות (שלא במוזיאונים), גני אירועים, אטרקציות, כנסים ומקוואות טהרה לנשים ולגברים.

חשוב להדגיש שבדיקות אלו אינן אושרו לשימוש אישי בבית, כך שנדרש שאיש צוות רפואי יבצע את הבדיקה (רופא / אח / חובש / פארמדיק, בהתאם להנחיות משרד הבריאות). בעלי עסק המעוניינים להשתמש בבדיקות הקורונה המהירות בבית העסק - ניתן לרכוש אותן בקישור הבא ובכך ולפתוח אותו לכניסה לקהל הרחב: https://geffenmedical.co.il/covid-tests

בדיקות סרולוגיות:

בדיקת נוגדנים, המכונה גם בדיקת סרולוגיה, נעשית בדרך כלל לאחר החלמה מנגיף הקורונה. לבדיקה נדרשת דגימת דם ממטופל שהחלים כדי לקבוע אם הגוף פיתח נוגדנים כנגד הנגיף. במידה ותוצאות הבדיקה מראות שיש לנבדק נוגדנים, זה מצביע על כך שסביר להניח שנדבק בקורונה בזמן כלשהו בעבר. זה יכול להעיד גם על חסינות מסוימת מפני הידבקות חוזרת, אך הנחה זו לא הוכחה באופן סופי והתגלו מקרים בעולם של הדבקה חוזרת אצל אותו אדם שחלה בעבר.

העיתוי וסוג בדיקת הנוגדנים משפיעים על הדיוק. אם בוצעה לנבדק בדיקה מוקדמת מדי במהלך ההדבקה, כאשר התגובה החיסונית עדיין מצטברת בגוף, ייתכן שהבדיקה לא תגלה נוגדנים.

סיכום ההבדלים בין הבדיקות:

ומה צופן לנו העתיד הקרוב?

אם נבחן את סוגי הבדיקות בהתאם לאמינותן, יעילותן והמהירות שבהן הן מבוצעות – הרי שאין ספק שבתקופה הקרובה נראה האצה בקצב השימוש בבדיקת הקורונה המהירה (אנטיגן) בהשוואה ליתר הבדיקות. בדיקה זו, שנחשבת מהימנה ואף קיבלה תוקף רשמי בישראל – צפויה לפתוח את הדלתות לכל אלו שלא התחסנו ובעיקר עבור אוכלוסיית הילדים שלא יכולה להתחסן ולאפשר להם להשתתף בפסטיבלים, אירועים ומופעי תרבות וספורט – ללא הגבלות כלל, תוך וודאות גבוהה לאיתור אנשים שעלולים להיות מדבקים. תשובה שלילית תקבל צפויה בעתיד הקרוב לקבל תוקף יומי. מנגד, אדם שיימצא חולה יידרש בבידוד מיידי ובבדיקת PCR מאשרת במעבדה, וכך גם יהיה ניתן לסייע באיתור מהיר ומניעת הפצת הקורונה לאנשים נוספים.

ותודה לטכנולוגיה!

מאת: ליטל סמואל לוי, M.Sc דיאטנית קלינית ומנהלת מרקט אקסס בגפן מדיקל.

הצהרת בריאות

מאמר זה מספק מידע כללי ודיונים על בריאות ונושאים קשורים. המידע והתכנים האחרים המסופקים במאמר זה, או בחומרים מקושרים כלשהם, אינם מיועדים ואין לפרשם כייעוץ רפואי, ואינם מהווים תחליף להתייעצות או טיפול רפואי מקצועי. הדעות וההשקפות המובעות במאמר ובאתר זה אינן קשורות לדעות של אף גורם אקדמי, בית חולים, פרקטיקה רפואית או מוסד אחר.

 

[1] https://www.gov.il/BlobFolder/reports/report-n76-sensitivity-of-pcr-tests/he/research-report_report-n76-sensitivity-of-pcr-tests.pdf

מאמרים נוספים

סוכרת ופעילות גופנית
פעילות גופנית היא אחת הדרכים היעילות ביותר למנוע סוכרת או לשפר את מצב בריאותם של הסוכרתיים. אבל איזו פעילות גופנית מומלצת? למשך כמה זמן? באיזו עצימות? מהי התדירות הרצויה? חשוב להבין כי פעילות גופנית עלולה גם לסכן אנשים סוכרתיים במקרים מסוימים. כדי למזער את הסיכון חשוב להקפיד על ההנחיות שלהלן.

">

סוכרת ופעילות גופנית

פעילות גופנית היא אחת הדרכים היעילות ביותר למנוע סוכרת או לשפר את מצב בריאותם של הסוכרתיים. אבל איזו פעילות גופנית מומלצת? למשך כמה זמן? באיזו עצימות? מהי התדירות הרצויה? חשוב להבין כי פעילות גופנית עלולה גם לסכן אנשים סוכרתיים במקרים מסוימים. כדי למזער את הסיכון חשוב להקפיד על ההנחיות שלהלן.

להמשך קריאה
<div dir=בדיקת סוכר ביתית – איך למדוד ולעקוב אחרי רמות הסוכר?
">
מחלת הסוכרת מחייבת לבצע ניטור מתמיד ותכוף של רמות הסוכר בדם בשלבים שונים ביום. זאת במטרה להיות בבקרה מקסימלית על רמות הסוכר, ולהיות באיזון. לשם כך חשוב לבצע בדיקות של רמת הסוכר לאורך היום – לפני הארוחות ולקראת סוף היום. במצבים מסוימים נדרשות בדיקות נוספות אחרי הארוחות כדי לקבוע האם הטיפול באינסולין אפקטיבי.

">

בדיקת סוכר ביתית – איך למדוד ולעקוב אחרי רמות הסוכר?

מחלת הסוכרת מחייבת לבצע ניטור מתמיד ותכוף של רמות הסוכר בדם בשלבים שונים ביום. זאת במטרה להיות בבקרה מקסימלית על רמות הסוכר, ולהיות באיזון. לשם כך חשוב לבצע בדיקות של רמת הסוכר לאורך היום – לפני הארוחות ולקראת סוף היום. במצבים מסוימים נדרשות בדיקות נוספות אחרי הארוחות כדי לקבוע האם הטיפול באינסולין אפקטיבי.

להמשך קריאה
האם יש דבר כזה הדיאטה האולטימטיבית?

">

ספירת פחמימות בעידן התזונה המותאמת אישית 

האם יש דבר כזה הדיאטה האולטימטיבית?

להמשך קריאה
האם יש דבר כזה הדיאטה האולטימטיבית?

">

ספירת פחמימות בעידן התזונה המותאמת אישית 

האם יש דבר כזה הדיאטה האולטימטיבית?

להמשך קריאה